top of page

Komora hiperbaryczna

Sesja w komorze hiperbarycznej to godzinne leżakowanie w wygodnej komorze o średnicy 90 cm i długości  240 cm i oddychanie tlenem o zwiększonym stężeniu i pod zwiększonym ciśnieniem (1,3 atmosfery).  Możemy oddychać  przez maseczkę i wtedy otrzymujemy tlen o stężeniu ok. 90% lub po prostu oddychać powietrzem w komorze, gdzie tlenu jest ok 30%.

Komora hiperbaryczna – dla kogo? (Prawie dla każdego)

Do odbywania sesji terapeutycznych w komorze hiperbarycznej mamy 3 grupy wskazań:

1. zdrowotne

2. regeneracyjne

3. urodowe

Omnioxy-DUO_12001.png
Doctor in Scrubs Reading Notes

Zdrowotne

Do komory kwalifikują się pacjenci krótko po zabiegach operacyjnych (poza klatką piersiową i czaszką). Sesje przyspieszają regenerację organizmu i gojenie się wszelkiego rodzaju ran. Dodatkowo doskonale sprawdzają się przy rehabilitacji neurologicznej (np. po udarach), kardiologicznej oraz po przebyciu Covid.

Wspomagająco są stosowane w leczeniu:

  • Silnych migren, depresji,  autyzmu, stwardnienia rozsianego, ch. Alzheimera i Parkinsona.

  • Chorób skórnych, przewlekłych stanów zapalnych (w tym stopy cukrzycowej), chorób autoimmunologicznych.

  • Zespołu przewlekłego zmęczenia.

Regeneracyjne

Sesje w komorze zalecane są sportowcom oraz wszystkim osobom uprawiającym intensywną aktywność fizyczną. Przyspieszają regenerację organizmu po wysiłku,  zmniejszają odczuwanie zakwasów, dotleniają, poprawiają samopoczucie. Sprzyjają leczeniu wszelkiego rodzaju przeciążeń i mikrourazów. Działają także przeciwbólowo oraz wpływają na procesy naprawcze w tkance kostnej, chrząstce i w mięśniach szkieletowych.

Taking a Break
Smiling Woman

Urodowe

W branży antiaging komora ma zastosowanie w przyspieszeniu regeneracji skóry po zabiegach medycyny estetycznej. Regularne sesje zwiększają wytwarzanie komórek macierzystych oraz produkcję kolagenu, co działa przeciwstarzeniowo. Podobnie działa łagodzenie napięcia nerwowego, czy przewlekłego zmęczenia, czyli dolegliwości, z którymi komora hiperbaryczna bardzo dobrze sobie radzi

Komora hiperbaryczna Konstancin

Komora hiperbaryczna to zaawansowane urządzenie o ustalonej renomie w medycynie, zyskujące obecnie coraz większą popularność wśród szerszego grona ludzi. Jest to narzędzie mające duży potencjał do leczenia wielu schorzeń, szczególnie o podłożu zapalnym, ale również jest wykorzystywane do przyspieszenia regeneracji powysiłkowej, czy zmniejszenia poziomu zmęczenia przy ogólnym wyczerpaniu organizmu. Dzięki temu komora hiperbaryczna pozwala na leczenie dolegliwości fizycznych, jak i poprawę zdrowia emocjonalnego. 

komora hiperbaryczna konstancin.jpg
komora hiperbaryczna piaseczno.jpg
komora hiperbaryczna piaseczno.jpg

Na czym polega działanie komory hiperbarycznej?

Komora hiperbaryczna, nazywana również komorą ciśnieniową, to specjalistyczne urządzenie, w którym pacjent oddycha powietrzem o zwiększonej zawartości tlenu pod podwyższonym ciśnieniem. W łagodnej komorze hiperbarycznej w Colibri Clinic stężenie tlenu osiąga poziom 30-80% w zależności od tego czy oddycha się przez wąsy tlenowe, czy szczelnie założoną maskę. Komory hiperbaryczne były pierwotnie wykorzystywane wśród nurków do leczenia choroby dekompresyjnej. Obecnie mają cały szereg zastosowań terapeutycznych.

Zabieg przeprowadzany w komorze nazywany jest tlenoterapią hiperbaryczną, ponieważ podczas całej procedury do krwi pacjenta dostarczane są większe ilości tlenu, niż w trakcie oddychania powietrzem. Podwyższone stężenie tlenu pobudza komórki do wzrostu i odnowy. Terapia hiperbaryczna przyspiesza gojenie ran (np. po operacjach, pogryzieniu przez psa, czy z jakiegokolwiek innego powodu) i regenerację tkanek (np. po sportowych mikrourazach, znacząco poprawia przyjęcie włosów po przeszczepie), przyspiesza angiogenezę, czyli tworzenie naczyń krwionośnych, co wykorzystywane jest np. w rekonwalescencji po zawale serca.

Jak wygląda zabieg w komorze hiperbarycznej?

Długość zabiegu dostosowywana jest przez terapeutę do indywidualnych potrzeb i oczekiwań pacjenta. Po przeprowadzeniu z pacjentem wywiadu, dotyczącego dolegliwości fizycznych i ogólnego samopoczucia, określany jest przebieg terapii i długość jej trwania. Pojedynczy zabieg trwa ok. godziny, a przed wejściem do komory pacjent musi zdjąć wszelkie ozdoby, takie jak kolczyki, zegarek, bransoletki. Można mieć ze sobą telefon lub czytnik (urządzenia, które mają niewyjmowalne baterie). Wewnątrz najlepiej przebywać w bawełnianej odzieży. Wysokie stężenia tlenu sprzyjają paleniu się ognia, więc do środka nie można wchodzić w żadnych elektryzujących się ubraniach. W naszej komorze przebywa się w pozycji leżącej, ale po napompowaniu komory jest dość miejsca żeby usiąść. Dla efektywniejszego przyswajania tlenu oddycha się przez maskę lub wąsy. Osoby, które nie tolerują niczego przy twarzy, mogą oddychać bez żadnych dodatkowych urządzeń. W takim przypadku tlen w mieszaninie oddechowej osiąga stężenie ok 30 %.

Dla osiągnięcia pożądanych rezultatów odbywa się 5-10 sesji o częstości zależnej od przyczyny, od codziennych sesji do takich 1x w tygodniu.

Komora hiperbaryczna w Colibri Clinic

Colibri Clinic to jedna z niewielu klinik w Polsce, oferująca zabiegi w komorze hiperbarycznej. Nasza oferta skierowana jest do mieszkańców Konstancina, Piaseczna i okolicznych miejscowości.

bottom of page