Komora hiperbaryczna
Sesja w komorze hiperbarycznej to godzinne leżakowanie w wygodnej komorze o średnicy 90 cm i długości 240 cm i oddychanie tlenem o zwiększonym stężeniu i pod zwiększonym ciśnieniem (1,3 atmosfery). Możemy oddychać przez maseczkę i wtedy otrzymujemy tlen o stężeniu ok. 90% lub po prostu oddychać powietrzem w komorze, gdzie tlenu jest ok 30%.
Komora hiperbaryczna – dla kogo? (Prawie dla każdego)
Do odbywania sesji terapeutycznych w komorze hiperbarycznej mamy 3 grupy wskazań:
1. zdrowotne
2. regeneracyjne
3. urodowe


Zdrowotne
Do komory kwalifikują się pacjenci krótko po zabiegach operacyjnych (poza klatką piersiową i czaszką). Sesje przyspieszają regenerację organizmu i gojenie się wszelkiego rodzaju ran. Dodatkowo doskonale sprawdzają się przy rehabilitacji neurologicznej (np. po udarach), kardiologicznej oraz po przebyciu Covid.
Wspomagająco są stosowane w leczeniu:
-
Silnych migren, depresji, autyzmu, stwardnienia rozsianego, ch. Alzheimera i Parkinsona.
-
Chorób skórnych, przewlekłych stanów zapalnych (w tym stopy cukrzycowej), chorób autoimmunologicznych.
-
Zespołu przewlekłego zmęczenia.
Regeneracyjne
Sesje w komorze zalecane są sportowcom oraz wszystkim osobom uprawiającym intensywną aktywność fizyczną. Przyspieszają regenerację organizmu po wysiłku, zmniejszają odczuwanie zakwasów, dotleniają, poprawiają samopoczucie. Sprzyjają leczeniu wszelkiego rodzaju przeciążeń i mikrourazów. Działają także przeciwbólowo oraz wpływają na procesy naprawcze w tkance kostnej, chrząstce i w mięśniach szkieletowych.


Urodowe
W branży antiaging komora ma zastosowanie w przyspieszeniu regeneracji skóry po zabiegach medycyny estetycznej. Regularne sesje zwiększają wytwarzanie komórek macierzystych oraz produkcję kolagenu, co działa przeciwstarzeniowo. Podobnie działa łagodzenie napięcia nerwowego, czy przewlekłego zmęczenia, czyli dolegliwości, z którymi komora hiperbaryczna bardzo dobrze sobie radzi